اپیک گیمز از طریق فروشگاه خود صدها میلیون دلار ضرر کرده است

شاید بتوان گفت نام فروشگاه اپیک گیمز (Epic Games Store) که کار خود را از اواخر سال 2018 میلادی آغاز نمود، تاکنون در بسیاری از اخبار و جنجال‌ ها به گوش رسیده است و به نظر می‌رسد حاشیه ‌های رخ داده پیرامون فعالیت ‌های این شرکت تمامی نداشته باشند.

علاوه بر اخبار قرارداد های این شرکت با توسعه ‌دهندگان مختلف و همکاری با برخی شرکت ‌های بزرگ دیگر، انحصاری کردن فروش برخی عناوین بر روی پلتفرم رایانه ‌های شخصی و عرضه‌ بازی‌ های با کیفیت به صورت رایگان برای مشترکین خود، اپیک گیمز در سال گذشته وارد یک درگیری حقوقی با شرکت اپل (Apple) شده است که تاکنون اخبار زیادی پیرامون آن منتشر شده‌اند.با ایران استریمر(iranstreamer.com)همراه باشید.

با توجه به این که فروشگاه اپیک گیمز دارای بیش از 160 میلیون حساب کاربری ثبت شده و بیش از 56 میلیون کاربر فعال ماهانه است، اما به نظر می‌رسد اوضاع تجاری آن به خوبی پیش نمی‌رود. اگر چه شرکت اپیک گیمز در طی چند سال اخیر بیش از یک میلیارد دلار درآمد کسب کرده است اما عمده‌ این درآمد مربوط به فروش محتویات درون برنامه‌ای، سرویس ‌ها و موارد دیگر بوده و در این میان فروشگاه اپیک گیمز با ضرر های مالی هنگفت به کار خود ادامه داده است.

طبق آمار های منتشر شده، به نظر می‌رسد شرکت اپیک گیمز پس از راه ‌اندازی فروشگاه خود در ماه دسامبر سال 2018 میلادی، 450 میلیون دلار ضرر که فقط مربوط به این فروشگاه می‌شود را متحمل شده است. همچنین احتمال رسیدن این ضرر به میزان نیم میلیارد دلار تا پایان سال 2021 نیز وجود دارد که نشان می‌دهد این فروشگاه همچنان قرار است با ضرر به کار خود ادامه دهد. بر اساس گزارش ‌های منتشر شده، فروشگاه اپیک گیمز در سال 2019 حدود 181 میلیون دلار و در سال 2020 حدود 273 میلیون دلار ضرر را به ثبت رسانده و پیش‌بینی می‌شود در سال جاری میلادی حدود 139 میلیون دلار دیگر هم به این ارقام اضافه گردد.

با بررسی گزارش ‌های منتشر شده می‌توان دریافت که عمده ضرر های شرکت اپیک گیمز از طریق فروشگاه آن به استراتژی ‌های رضایت مشتری و انحصاری ‌سازی برخی عناوین مختلف مربوط می‌شود. از جمله‌ این اقدامات می‌توان به قرارداد های هنگفت فروشگاه اپیک گیمز با توسعه‌ دهندگان مختلف جهت انتشار انحصاری بازی بر روی پلتفرم رایانه ‌های شخصی و یا انتشار بسیاری از بازی ‌های با کیفیت به صورت رایگان برای کاربران دانست. با این حال شرکت اپیک گیمز به صورت قاطع اعتقاد دارد که قرارداد تقسیم 12 درصدی درآمد که با توسعه‌ دهندگان مختلف بسته است، کارآمد بوده و علاوه بر این که هزینه‌ این فروشگاه را پوشش خواهد داد، از سال 2023 میلادی به سودآوری بالایی می‌رسد.

با این حال به نظر می‌رسد برای شرکت اپیک گیمز مشکلی از لحاظ تامین منابع مالی وجود نداشته باشد و ضرررسانی فروشگاه این شرکت نیز مشکل خاصی را پدید نیاورد؛ چرا که این شرکت تنها در زمان در دسترس بودن بازی Fortnite بر روی پلتفرم گوشی‌های هوشمند iOS، حدود 750 میلیون دلار درآمدزایی از طریق فروش محتویات درون بازی داشته است. نکته‌ی جالب توجه این است که اکثریت گیمر ها Fortnite بر روی پلتفرم ذکر شده، برای نخستین بار و تنها در این عنوان اقدام به صرف هزینه‌ های بالا برای خرید محتویات درون برنامه‌ای کرده بودند.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱۴ رای
به ‌روزرسانی جدیدی برای بازی Civilization 6 معرفی شد
مراحل توسعه‌ Mass Effect Legendary Edition به پایان رسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست